Kızlık Zarı Nedir
Kızlık zarı Latincede HYMEN, Yunan tarihinde Dionysus ve Afrodit’in oğlu olan “düğün tanrısı” dır. Kadının ilk gecesi bu Tanrı’ya adandığından kızlık zarı da aynı isimle söylenmektedir. (Bu tanrının özellikleri, kanatlı olması ve elinde yanan bir meşale taşımasıdır)

Neredeyse bütün toplumlarda farklı derecelerde sosyolojik öneme sahip olan kızlık zarının, tıbbi adı ( Latincesi ) “Hymen” dir. Genellikle Müslüman ülkelerde daha önceden cinsel ilişkiye girilip girilmediğinin, bir kanıtı olarak görüldüğünden önemi büyüktür.

Günümüzde halen duyduğumuz, evlendikten sonraki ilk cinsel aktivitelerinde, kanama olmaması durumunda, pek çok kız, haksız yere kızlık zarı olmadığı düşünülerek, kızlık zarı muayenesi için bir jinekoloğa getirilmektedir. Bu durumda genç kızlar son derecede küçük düşürülmekte ve evlilik kurumlarına, bu kötü anıyla başlamak durumunda kalmaktalar. Bu kötü başlangıcın sonu, güvensizlikler nedeniyle böyle başlayan evlilikler kısa zamanlarda boşanma ile sonuçlanmaktadır.

İnsanlığın gelişimi süresince birçok toplum kızlık zarını, saflığın, el değmemişliğin veya “bekaretin sembolü” olarak görmüştür. Bu inanışın uzantıları hala daha bizim toplumumuz gibi dünyadaki pek çok toplumda sıklıkla görülmektedir. Ülkemizde çok yakın zamanlara kadar liseye ve dengi okullara başlama zamanlarında özellikle yatılı okullara girmeye çalışan kız öğrenciler, yönetmelikler nedeni ile mecburi olarak kızlık zarı kontrolünden geçiriliyor ve doktorlar tarafından hazırlanan “bakirelik raporları" ile kayıtlarını yapılabiliyorlardı. Yeni kanun ve mevzuatlar ile bu yüz kızarıcı uygulamalar yürürlükten kaldırılmıştır.( Avrupa Birliğinin baskıları ile hızlı demokratik gelişmeler sağlandı)

Kızlık zarı ne işe yarar ? Kızlık zarının fizyolojik (işlevsel) görevi bugüne kadar tam olarak ortaya çıkarılamamıştır. Bazı hekimlerin enfeksiyonlara karşı koruduğu yönündeki bildirimleri olsa da bu herhangi bir yayın ile kanıtlanmış değildir. Adli tabiplikte ise cinsel suçlara maruz kalan çocukların ve kadınların, tanısında kullanılmaktadır. Günümüzde kızlık zarının fizyolojik fonksiyonundan daha fazla “sosyolojik bir fonksiyonu” vardır.

Anatomik yapısı:
Hymen, anatomik yapısı vaginayı oluşturan ve mukoza denilen dokunun, vagina girişinde bulunan doku parçasıdır. Kızlık zarı vagina içinde değilde vaginanın girişinde küçük dudakların 15 milimetre içinde ve küçük dudaklara yakın durumdadır. Bu yapı, dış genital oluşumlardan birisi olarak kabul edilir. Dışarıya bakan ön yüzü deriye, vajina içine bakan arka yüzü ise mukozaya benzer. Kız çocukların hemen hepsine bulunan kızlık zarı, bazen doğuştan hiç olmayabilir. Çocukluk dönemlerinde daha sıkı bir yapıda olan doku ergenlik dönemiyle östrojen hormonunun salınmasına paralel olarak değişim gösterir ve esnekliği artar.Kızlık zarı dikimi hakkında, merak ettiğiniz, aklınıza takılan herşey için, bize ulaşmaktan çekinmeyin.